Celá obrazovka
[Zobrazit / Skrýt nabídky vpravo]

Lékaři za lidská práva pomáhají uprchlíkům
Tisk

 

Lékaři za lidská práva pomáhají uprchlíkům

06. 09. 2012 10:25

Lékaři za lidská práva pomáhají uprchlíkům Article Image: Lékaři za lidská práva pomáhají uprchlíkům
Sledovat na YouTube

Nacházíme se v izraelské Jaffě. Jsou čtyři hodiny odpoledne, všude panuje klid. Právě se otevírají dveře kliniky provozované izraelskou nevládní organizací „Lékaři za lidská práva“. Její služby jsou určeny především pro uprchlíky ze Súdánu a Eritrei.

Od svého vzniku v roce 1998 zde dobrovolníci pomohli více než 30 tisícům uprchlíků a lidí bez oficiálního povolení k pobytu. Tisíce z nich pocházejí právě ze Súdánu a Eritrei. Do země se většinou dostali po překročení hranice s Egyptem po roce 2006.

Shacar Shoam, manažer oddělení pro osoby bez statutu:
„Máme otevřeno pětkrát v týdnu. Třikrát týdně máme otevřeno na klinice, takže každý nemocný může přijít a bude ošetřen. V pátek máme otevřenou dětskou kliniku. Mimo toho zde jako dobrovolníci pracují i různí specialisté, kteří pomáhají pacientům a případně si je zvou do svých vlastních ordinací.“

Organizace „Lékaři za lidská práva“ vznikla v roce 1987. K dnešnímu dni má 2 700 členů a dobrovolníků.

60 až 70 procent z nich jsou lidé s odborným vzděláním, od studentů a zdravotních sester až po známé profesory. Dr. Luria je psychiatr a zástupce vedoucího ambulance v prestižním „Abarbanelském centru duševního zdraví“.

Dr. Ido Luria, medicínský ředitel, Lékaři za lidská práva:
„Jedním z cílů naší organizace je šířit a podporovat mezi lékaři v Izraeli opatření, která zlepšují přístup ke zdravotní péči a dávají právo na ošetření každému. A právo na zdravotní péči se netýká jen samotného úkonu.“

Organizace v současnosti pracuje na projektech ve vesnicích beduínů a také v izraelských věznicích. Vlastní také mobilní kliniku, která se pohybuje po „Západním břehu“ a nabízí lékařskou péči Palestincům, Izraelcům, zahraničním dělníkům i uprchlíkům.


Související stránky:


Původní zdroj© 2002–2013 Televize New Tang Dynasty, všechna práva vyhrazena